Sigillum Catherinae Sadło

Kolejna pieczęć to pieczęć tajemnicy. W warstwie symbolicznej również. Zgodziła się nią posługiwać Katarzyna Sadło, publicystka i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Sigillum Catherinae Sadło - pieczęć Katarzyny Sadło

Jeśli chodzi o egzegezę symboliczną, to tu najważniejsze znaczenie ma wenecka maska. Ponoć historycznie używanie takich masek związane jest z dawnym teatrem. To generalnie interesujące pole do eksploracji. Ubrani w czasie karnawału w maski chronieni byli swoistym "immunitetem". Wenecjanie mieli tu nawet podobno stosowne prawa (chętnie zbadam ten wątek później). Maska to w pewnym sensie symbol anonimowości. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli w masce, to pod maską działa człowiek.

Można jeszcze dodać do tego odesłania kolorystyczne, gdzie czerwień odnosi się do hartu ducha, a jako najbardziej wpływający na patrzącego kolor nawiązuje do emocji, które towarzyszą/towarzyszyły publicystyce obdarowanej; czerń, która akurat w tym projekcie pieczęci silnie występuje, może nawiązywać do stałości, konsekwencji.

Przeczytaj również: Sigilla VaGli, czyli o co chodzi z tymi pieczęciami.