Sigillum Catherinae Szymielewicz

Jednorożec może symbolizować różne sprawy. Np. w tradycji chrześcijańskiej Jezusa. W tym jednak przypadku został wykorzystany z intencją przedstawienia m.in. nieokiełznanych sił natury. Mam tylko rebus z łacińskimi wersjami odmienionych imion...

Sigillum Catherini Szymielewicz - pieczęć Katarzyny Szymielewicz

Niektórzy próbują okiełznać siły natury, a wówczas zakładają jednorożcowi obrożę. Przedstawiona jako korona symbolizuje władzę lub system. Kiedy jednorożec wyzwoli się spod władzy - przedstawiany jest z łańcuchem, który nigdzie nie jest przymocowany (zerwał się). Nikt bodaj (?) nie przedstawił jeszcze jednorożca, który właśnie się wyswabadza (co niniejszym czyni na przedstawieniu pieczętnym, a właściwie już zrobił i teraz się odwierzguje). To można interpretować w tym przypadku na kilka sposobów. Przeciwdziałanie niekontrolowanemu nadzorowi w "społeczeństwie nadzorowanym", walka o prywatność (kontrola nad danymi o sobie, która może postulatywnie przynależeć każdemu człowiekowi), ale może też oznaczać moment, w którym obdarowana zrezygnowała z życia prawnika korporacyjnego (złota klatka?) na rzecz działania w trzecim sektorze. Przedstawienie symbolizuje też ciągłą walkę sił natury z tendencjami do ich ujarzmiania. Być może kiedyś informacje nie będą możliwe do ukrycia, nie będzie prywatności ani tajemnic? Z tradycji symbolicznej wiemy, że jednorożec to jedno z nielicznych zwierząt, które nie boi się atakować słonia. Potrafi swymi ostrymi kopytami rozpłatać mu skórę na brzuchu. W tym sensie wyobrażenie pieczętne symbolizuje zmaganie się z problemami o wielkiej skali. Jednorożec przedstawiony jest w polu czerwonym, ponieważ czerwień symbolizuje hart ducha.

Pole pieczęci wpisane jest w złotą rozetę o pięciu płatkach. Tak powstała za jednorożcem czerwona róża heraldyczna przypomina o tym, że poza pracą jest też czas na życie osobiste, w szczególności miłość (też fizyczną, o czym właściwie nie powinienem tu pisać, bo to nie moja sprawa?). Rozeta zaś to okno solarne, co w tym przypadku, ponieważ jest złota, oznacza wiarę w inteligencję i naukę.

Bordiura (otok) ma kolor srebrny, co symbolizuje w tym przypadku dążenie do prawdy, dociekliwość. Legenda w otoku, który znajduje się na bordiurze ma kolor czarny, co ma przypominać o rozwadze, a w kontekście srebrnej bordiury - postulat nie wyciągania pochopnych wniosków.

Przeczytaj również: Sigilla VaGli, czyli o co chodzi z tymi pieczęciami.