W serwisie nt. prawnych aspektów społeczeństwa informacyjnego jest już 8000 tekstów

Osiem tysięcy tekstów - to kolejna notatka na temat przyrostu materiałów w serwisie prawo.vagla.pl. Serwis VaGla.pl Prawo i Internet w styczniu 2008 roku obchodził jubileusz 11-lecia. Przez te 11 lat (i kilka miesięcy) zgromadziłem w serwisie spory zasób różnych notatek, artykułów, komentarzy. Wiele z nich stało się początkiem ożywionej dyskusji - zarówno w samym serwisie (gdzie jest już 10778 komentarzy), ale również poza nim.

rozmowa w programie 90 minut, TVNCNBC Biznes, 15 lipca 2008 roku: Piotr WaglowskiAktualnie w serwisie toczy się dyskusja na temat głośnego ostatnio upublicznienia danych osób pragnących odbyć staż w banku Pekao SA (por. Jak bank przechowywał dane osób ubiegających się o praktyki i staże oraz GIODO apeluje: nie korzystajcie z danych z wycieku + czy było włamanie?). W takich sprawach jak ta do ich analizy przydają się również materiały zebrane przy okazji innych incydentów. Wedle aktualnie dostępnej wiedzy na temat wycieku cv i listów motywacyjnych osób starających się o staż w banku, rozwój wypadków przebiegał następująco:

rozmowa w programie 90 minut, TVNCNBC Biznes, 15 lipca 2008 roku: p. Jakub Bojanowski oraz Piotr WaglowskiOsoba fizyczna o nieustalonej tożsamości zarejestrowała (na siebie) domenę w firmie NetArt, domena hostowana jest w home.pl, a pod domeną zainwestujwprzyszlosc.pl agencja Possum Communication przygotowała serwis internetowy w ramach akcji promocyjnej dla banku Pekao... Źle zabezpieczone dane (które najpewniej wcale nie powinny być gromadzone na serwerze www - tu lansowana jest teza o hakerze, który po włamaniu usnął zabezpieczający dostęp do danych plik .htaccess ze stosownego katalogu, przy założeniu oczywiście, że ten plik istotnie tam był, potem wpisał w blogu akcji promocyjnej link do danych i przy okazji zmienił stopkę serwisu promocyjnego, by było widać włamanie (przy stopce również umieszczono link do katalogu z aplikacjami); alternatywna wersja: włamania nie było, a ślady zostały później sfabrykowane, by ratować dobre imię banku) zostały zindeksowane przez Google, odnalezione przez blogera i "wykopane" w serwisie Wykop.pl. Dane następnie trafiły do sieci P2P i były promowane w ramach serwisu torrent-trackerskiego The Pirate Bay. Plik archiwum (7z), na który wskazuje torrent, jest zabezpieczony hasłem, ale w Sieci (m.in. w blogach), ujawniane zostało hasło, pozwalające na odpakowanie tego archiwum. Archiwum bez żadnego hasła było dostępne również w serwisie RapidShare. W międzyczasie podjęto działania zmierzające do usunięcia aplikacji z kopii tymczasowych dostępnych w wyszukiwarce Google. Torrent z the Pirate Bay został usunięty (chociaż pojawiły się spekulacje, iż to nie prowadzący ten serwis usunęli wpis, a zrobił to sam jego autor). Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych prowadzi kontrolę zarówno w banku jak również w agencji interaktywnej (jednym z celów tego badania ma być ustalenie, czy dane były poprawnie przetwarzane, w szczególności czy w odpowiedni sposób powierzono przetwarzanie danych agencji). Spółka home.pl sp. j. jest gotowa współpracować z odpowiednimi organami w celu umożliwienia analizy swojej infrastruktury (o ile ktoś się do niej zgłosi w tej sprawie).

rozmowa w programie 90 minut, TVNCNBC Biznes, 15 lipca 2008 roku: p. Robert Stanilewicz, p. Jakub Bojanowski oraz Piotr WaglowskiJak widać na powyższym przykładzie - ujawnienie danych młodych ludzi starających się "zainwestować w swoją przyszłość" niesie ze sobą szereg skomplikowanych relacji i całych łańcuchów potencjalnej odpowiedzialności różnych uczestników zdarzeń. 8 tys tekstów zgromadzonych obecnie w serwisie o prawnych aspektach społeczeństwa informacyjnego traktuje właśnie o tego typu relacjach i odpowiedzialności, ale również o projektach ustaw, o wyrokach sądowych, które zapadają w podobnych sprawach zarówno w Polsce jak i za granicą.

Na ilustracjach klatki z programu "90 minut", emitowanego na antenie TVNCNBC Biznes w dniu 15 lipca 2008 roku. Program prowadził p. Robert Stanilewicz, w charakterze komentatorów wystąpili p. Jakub Bojanowski z firmy Deloitte oraz Piotr Waglowski, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet.