Partie szczują przeciwko sobie ludzi, a aby rozwiązywać problemy trzeba dociekać ich istoty

Draginja Nadażdin i Piotr Waglowski

Jakie są fakty dotyczące tego, co dzieje się dziś w Europie? Czy znalazłeś czas, by się zastanowić co jest przyczyną niewątpliwego problemu społecznego, przed którym stanął współczesny Europejczyk? Jako niezależny senator będę musiał rozmawiać z ludźmi, by dotrzeć do istoty problemu. Partyjni senatorowie mają proste zadanie - będą popierali ślepo stanowiska wypracowane w gabinetach spin-doktorów, które zostaną im przesłane SMS-em. Ktoś musi ich pilnować w Twoim interesie. Kilka dni temu spotkałem się z Draginją Nadażdin, która jest szefową Amnesty International Polska. Spotkałem się, by poznać stanowisko prowadzonej przez nią organizacji, by dopytać o szczegóły, przedyskutować wątpliwości. Tak też mam zamiar działać w Senacie. W interesie obywateli, nie zaś w interesie jakiejś partii.

Pomyśl przez chwilę: jesteś za tym, by przyjąć imigrantów do Polski, czy żeby chronić Polskę przed zalewem muzułmanów chcących tu u nas wprowadzić szariat? Pomyśl dobrze. Jeszcze raz. A teraz zadaj sobie pytanie - co ukształtowało Twoje stanowisko? Temat imigrantów to inny temat niż temat uchodźców. To nie to samo. Ale walcząc zażarcie o mandaty w nadchodzących wyborach oba te tematy zlano w jeden i uformowano z niego broń. Manipuluje się ludźmi, by wygrać wybory. Wyborcom nie daje się szansy na odrobinę samodzielnego myślenia. To polaryzacja, która ma sformatować mózgi wyborców: albo my, albo nasi konkurenci.

Oglądając w internecie zdjęcia "śpiących" chłopców, które fale wyrzuciły na brzeg, a w istocie -jak poinformowano później - były upozowane dla potrzeb zrobienia lepszej fotografii, czytając relację o autokarach na granicy, które obrzucane są kałem przez wrogo nastawionych mężczyzn, co potem okazało się zmanipulowanym materiałem gwiazdującego chłopaka, słuchając wystąpień liderów partyjnych, do których potem odnoszą się z nutą uszczypliwości ambasady wymienianych przez polityków krajów, jesteście stale manipulowani. Rozbudzany jest w Was strach. Bez emocji nie ruszycie się i nie podejmiecie podsuwanej Wam decyzji. Teraz jest ten czas, kiedy Wasze działanie się dla partii liczy. Bo zaraz podejmiecie decyzje, które stanowią o politycznym być albo nie być, które stanowią o tym, która partia będzie na górze, a która na dole, która będzie triumfować, a która będzie w opozycji. Ale w takiej polaryzacji nie chodzi o Wasze dobro, tylko o sytuacje tych partii.

Aby podejmować decyzje warto poznać prawdziwy obraz zdarzeń. Obraz pochodzący z jednego źródła nie jest prawdziwy. Obraz pochodzący z wielu źródeł też nie jest prawdziwy, ale jest prawdziwszy od jednostronnie przedstawionego. Trzeba sięgnąć do kilku źródeł, posłuchać i rozważyć wiele różnych argumentów. Trzeba podjąć wielki trud, by spróbować obejrzeć dane zjawisko z wielu kątów i na tej podstawie dopiero wyrobić sobie zdanie. Problemy społeczne są złożone. W codziennym życiu taktowanym przez budzik, kroki odprowadzania dziecka do szkoły, podróż do pracy, użeranie się z klientami, przetrwaniem dnia, by paść na łóżko, nie ma czasu na gruntowną analizę geopolitycznych zdarzeń i ich konsekwencji dla naszego życia. Wykorzystują to ci, którzy podsuwając uproszczony, zmanipulowany obraz świata. Zabiegają o to, byś w dniu wyborów oddał(a) głos raczej na nich, niż na ich konkurentów.

Co wiesz o przyczynach wielkiego masowego marszu uchodźców z Afryki do Europy? Jaka jest tego przyczyna? Jaka jest skala tego zjawiska? Skąd to wiesz? Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Boisz się? Co sprawiło, że tak się dzieje? Nienawidzisz? Dlaczego, na jakich informacjach wykarmiłeś taką nienawiść? Na jakiej podstawie wyrabiasz sobie zdanie na temat tego, co będzie w przyszłości? Jaką decyzję podejmiesz, gdy przyszłość nastanie? Trudne pytania? Tak. Bardzo trudne.

Urząd do spraw cudzoziemców (przy współpracy z licznymi tytułami prasowymi) opublikował informator dotyczący uchodźców w Polsce. Zgaduję, że nie miałeś/nie miałaś czasu, by go przeczytać. A to przecież tylko 4 strony. Te cztery strony nie wystarczą, by poznać istotę problemu.

Po spotkaniu z Draginją Nadażdin wiem nieco więcej. Głównie o jej poglądach. Poznałem kolejne stanowisko, podyskutowałem, dopytałem. Tak też chciałbym działać w Senacie RP, jeśli wyborcy zdecydują, że warto mi powierzyć mandat. Bo będę dociekał istoty problemu, nie zaś realizował partykularne, partyjne interesy.

PS
A skoro mowa o manipulacjach: przy okazji wyborów organizowanych jest wiele plebiscytów mających za zadanie wyciągnąć od ludzi opłaty za SMS-y o podwyższonej opłacie. Mechanizm jest prosty - skoro są budżety na promocje zabiegających o wybór, to należy je przejąć, bo w czasie wyborczym łatwo żerować na gorączce otumanionych żądzą popularności ludzi. Jeśli komuś wpadnie do głowy, by wysłać takie SMS-y na moją rzecz, to niech się chwilę zastanowi i zamiast tego niech porozmawia z kimś, kto jest moim potencjalnym wyborcą i przekona go do głosowania na mnie w nadchodzących wyborach. Nie dajcie się wkręcać.