Komisje w Senacie - jakie?

Posiedzenie sanackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji

Wybierając senatora warto pamiętać, że senatorowie, poza generalnym głosowaniem w Izbie, w istocie pracują w swoich komisjach. Senator ma obowiązek zgłoszenia swojej kandydatury przynajmniej do jednej stałej komisji senackiej. Jeżeli chce pracować w więcej niż dwóch komisjach, musi uzyskać zgodę Prezydium Senatu. Senator może także brać czynny udział w pracach każdej innej komisji, której nie jest członkiem, ale nie może wtedy uczestniczyć w głosowaniu.

Ponieważ zajmuje się dostępem do informacji publicznej i problematyką partycypacji obywatelskiej - gdybym został wybrany do Senatu zgłosiłbym swoją kandydaturę do Senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Przedmiotem działania komisji są: prawa i wolności obywatelskie i ich instytucjonalne gwarancje, sprawy związane z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego, przestrzeganie prawa, przestrzeganie praw człowieka, instytucje społeczeństwa obywatelskiego i organizacje pozarządowe, rozpatrywanie petycji kierowanych do Senatu i jego organów.

Ze względu na to, że przedmiotem mojej aktywności jest również informatyzacja państwa - ewentualną drugą komisją byłaby Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Przedmiotem działania komisji są: organizacja i funkcjonowanie struktur samorządu terytorialnego, rozwój regionalny, finanse samorządu terytorialnego, gospodarka mieniem komunalnym, funkcjonowanie organów administracji państwowej.

To, w jakich komisjach senackich działa senator niejako determinuje jego program. Możesz zapytać swojego kandydata do Senatu RP, w jakich komisjach ma zamiar działać.