Zbieramy i liczymy, liczymy i zbieramy

Katarzyna Kiełbiowska i Piotr Waglowski

Zobaczymy, co listonosz przyniesie w poniedziałek i kolejne dni. Tymczasem wczoraj, po podliczeniu tego, co fizycznie dotarło do sztabu do wczoraj, mamy 417 podpisów. Na tysiąc potrzebnych do powstania komitetu (wiadomo, że trzeba mieć nawet więcej, bo część odpadnie z różnych powodów). Czyli zbieramy dalej.

Kalendarz jest następujący: Do 4 września kandydaci niezależni muszą zarejestrować swoje komitety (do tego potrzebne jest 1000 podpisów poparcia dla utworzenia Komitetu Wyborczego Wyborców, przy czym te podpisy poparcia mogą składać osoby z różnych okręgów wyborczych). Do 14 września Komitet musi dostarczyć do PKW 2000 (dwa tysiące) podpisów poparcia dla konkretnego kandydata. Te podpisy muszę być zebrane wśród wyborców w danym okręgu, w którym ten kandydat ma zamiar kandydować. Te 2 tysiące można zbierać po utworzeniu komitetu (czyli po zabraniu pierwszego tysiąca), chociaż niektórzy się tym nie przejmują.

Jak pomóc?

Poniżej instrukcja:

1. Ściągnij PDF z formularzem.

2. Wypełnij, zachęć swoich znajomych i bliskich. Na pierwszym miejscu wpisz swoje dane, "na rozgrzewkę". Adres wpisz w pełnej wersji: ulica, numer domu, numer mieszkania, kod pocztowy, miejscowość. Twój adres będzie służył następnym wpisującym za wzór sposobu jego formatowania. Zwróć uwagę, aby wpisy były czytelne. Chociaż wzór formularza mówi o "adresie zamieszkania" tak naprawdę chodzi o adres, pod którym jest się dopisanym na stałe do rejestru wyborców. Najczęściej jest to o prostu adres stałego zameldowania. Ale warto zapytać osobę udzielającą poparcia, czy nie jest wpisana do rejestru wyborców pod innym adresem niż stałego zameldowania.

3. Prześlij listę na pocztowy adres (poniżej). Pamiętaj - dla PKW liczy się fizyczny dokument.

4. Chroń dane osób podpisujących się na liście.

Adres, na który należy dostarczyć lub przesłać wypełnione listy:
Marta Kierepka
Fundacja Jeden Muranów
ul. Miła 22
01-047 Warszawa